Haber

Yunanistan’da korku: F-16’lar taşındı

Yunan adalarında günlerce devam eden yangınların ardından anakarada alevler tehlikeli boyutlara ulaştı. Ülkenin kuzeydoğu kıyısında yer alan Nea Anhialos kenti yakınlarındaki bir tepede çıkan yangınlar nedeniyle patlamaların meydana geldiği kaydedildi.

Bir hava üssündeki mühimmat deposunda meydana gelen şiddetli patlamaların ardından üssün çevresinde güvenlik bölgesi oluşturuldu.

Üste bulunan savaş uçakları ve F-16’lar tedbir amaçlı diğer üslere götürüldü.

Patlamaların yarattığı şok dalgaları Nea Anhialos’ta hissedilirken, kentte yaşayan 133 kişi tekneyle tahliye edildi.

Kimsenin yaralanmadığı bildirildi. Ancak Nea Anhialos’ta bazı camların patlaması ve kiliselerin uyarı niteliğinde zil çalması üzerine bazı köylerin boşaltıldığı belirtildi.

YANGIN ALARM ÇALIŞMADI

Kathimerini gazetesinin haberine göre, mühimmat deposu oldukça kalabalık bir şekilde üst üste yığıldığı için yangın alarmları çalışmadı.

Gazete, tepedeki patlamaların doğrudan alevler yerine mühimmatın aşırı ısınması nedeniyle gerçekleşmiş olabileceğini ileri sürdü.

Depoda çıkan yangın kontrol altına alındı. Ancak etrafa patlayıcı madde saçılma ihtimaline rağmen yetkililer ihtiyatlı davranıyor.

BAZ tahliye edildi

İtfaiye başkanı Yannis Artopoios, hava üssündeki personelin böyle bir acil durum için eğitildiğini vurgulayarak, “Böylece üssü çok hızlı bir şekilde tahliye edip, uçakları yakın havalimanlarına nakledebildiler” dedi.

Nea Anhialos yakınlarında bir şarap kooperatifi yanarken, patlamaların sarsıntıları Volos şehrinde de hissedildi.

Yunanistan’da iki haftadır devam eden yangınlar nedeniyle hem yerel halk hem de turistler çeşitli bölgeleri terk etmek zorunda kaldı.

 

KAYNAK: BBC İNGİLİZCE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu